670 0

3D baskı, çoğunlukla plastik olmak üzere hemen hemen her tür malzemeden karmaşık nesneler oluşturmaya izin verir.Baskının hızlı yapılması kullanıcılar için önemlidir.Fakat bu üretim sürecinin hala büyük bir dezavantajı var; yavaş olması.Bu yüzden birçok şirket yeni, hızlı 3D yazıcılar ve hızlı 3D baskı teknolojileri üzerinde çalışıyor.

 

3D BASKI DAHA HIZLI OLSAYDI NE OLURDU?

 

50 mm çapındaki nesnenin Filament Kaynaşmış Füzyon (FFF) veya Stereolitografi (SLA) gibi düzenli tekniklerle 3D olarak yazdırılması üç ila on bir saat sürer. Daha büyük nesnelerin, gündüz ve gece çalışan bir 3D yazıcıyla bile yazdırılması birkaç gün sürebilir.Bu nedenle, hızlı 3D yazıcıların büyük bir rekabet avantajı vardır. Birçok şirket, 3D baskı sürecini hızlandırmak için yeni teknolojiler tanıttı. Bu yenilikler plastik bazlı malzemelerle çalışır ve sürekli baskı teknolojilerine dayanır.

 

KARBON3D DLS (DİJİTAL IŞIK SENTEZİ)

 

Carbon3D’nin teknolojisi, ışık ve oksijeni seçici olarak kürleşen sıvı reçineye göre dengeleyen kimyasal bir işlemdir.
Oksijen geçirgen bir pencereden ışığı UV ile iyileştirilebilir reçine haznesine yansıtarak çalışır. Nesne büyüdükçe daha fazla zaman alan adımlar gerektirmeden yapı platformu sürekli olarak kaldırılır. Oksijen akışını kontrol ederek, pencere ve nesne arasında ince bir kürlenmemiş reçine tabakası oluşturur. Bu ince tabaka Carbon3D tarafından “Ölü Bölge” olarak adlandırılır.Bu, nesneyi durmadan büyütmeyi mümkün kılar. Sürekli bir UV görüntüsü dizisi yansıtılır ve nesne kesintisiz olarak reçine tankından çekilir.

 

GIZMO 3D TARAFINDAN SÜPER HIZDA HAREKETLİ BASKI

 

Gizmo3D, Kobus du Toit tarafından yönetilen Avustralya merkezli bir şirkettir. Ürünleri yukarıdan aşağıya Dijital Işık İşleme (DLP) 3D baskı kullanır. 3D yazıcılar serisinde, reçineyi sertleştiren projektör reçine deposunun üstünde bulunur. Bu konum, genellikle aşağıdan yukarıya 3D baskı işlemi kullanan diğer 3D yazıcılarda meydana gelen emme sorunlarını önler. Hızlı 3D baskı işlemi sırasında yazıcının baskı plakası kesintisiz olarak aşağı doğru hareket eder. Gizmo3D “gizli” teknolojilerini patentledi ve beta testinden sonra bir seçenek olarak sunacak. 

 

HP'DEN ÇOKLU JET FÜZYON (MJF)

 

Bilgisayar ve yazıcı devi Hewlett-Packard, 2014 yılında ilk 3B yazıcılarını açıkladı. Bu makine, yeni çalışmalar için patentli Multi Jet Fusion (MJF) teknolojisini kullanıyor.
Bu teknoloji ile 3D yazdırılmış nesneler dayanıklı, ayrıntılı ve hızlı yazdırılabilir.MJF, Seçici Lazer Sinterlemeden (SLS) 10 kat daha hızlıdır.HP'nin Multi Jet Fusion teknolojisi, ekstrüzyon gibi diğer 3D baskı teknolojilerinden 25 kata kadar daha hızlıdır.Ayrıca HP, hem metal 3D yazıcılar hem de tam renkli 3D yazıcılar üretmektedir.

 

CARIMA SÜREKLİ KATKI 3D BASKI TEKNOLOJİSİ

 

Carima Güney Kore merkezli bir 3D baskı üreticisidir. 3D yazıcıları yenilikçi bir Dijital Işık İşleme (DLP) 3D baskı kullanır.C-CAT (Carima-Sürekli Katkı Maddesi 3D Baskı Teknolojisi) süper hızlı bir 3D baskı teknolojisidir. Carbon3D’nin CLIP süreci gibi, C-CAT de nesneleri inanılmaz bir hızla üretebilen sürekli bir DLP teknolojisidir. Carima'ya göre, C-CAT teknolojisi saatte 60 cm3 baskı yapabiliyor ve katman kalınlığı sadece 0.001 mm. C-CAT, mevcut DLP 3D baskı hızlarına kıyasla inanılmaz derecede hızlı 3D baskı sunar 3D baskı işlemi C-CAT, normal DLP 3D yazıcılardan 400 kata kadar daha hızlıdır.

 

NEWPRO3D'DEN AKILLI SIVI ARAYÜZ (ILI)

 

NewPro3D, Vancouver, Kanada merkezli bir şirkettir. 2015'in sonlarında süper hızlı 3D baskı teknolojilerini tanıttılar. ILI Teknolojisi, Akıllı Sıvı Arayüzü anlamına gelir.NewPro3D, inovasyonlarının, bir nesneyi sürekli olarak inanılmaz bir hızda büyütmeyi sağlayan “foto kürleme reçinesi ve ışık kaynağı arasındaki şeffaf ıslanabilir bir membrana” dayandığını açıklıyor. SLA'dan (Stereolitografi) 150 kata kadar ve PolyJet 3D baskı teknolojilerinden 40 kata kadar daha yüksek 3D baskı hızı elde edebileceklerini iddia ediyorlar.NewPro3D'nin ILI Teknolojisi, SLA'dan 150 kat daha hızlıdır.

YORUMLAR (0)

Yorum Yap